top of page

Kolaże roślinne & Florotypie

Elżbieta Wodała

Wrocław, Polska

Home: Witaj

O mnie

Zdjęcie-E-Wodały-2019-koło.png

Serdecznie witam Cię na mojej stronie autorskiej!

Jestem rodowitą wrocławianką, absolwentką Politechniki Wrocławskiej.

 

Od 2004 roku realizuję twórczą pasję - inspirując się pięknem Natury tworzę roślinne kolaże przedstawiające postacie i krajobrazy - wykonane z zasuszonych liści, płatków kwiatów i innych części roślin.
 

Do tej pory wykonałam ponad 250 kompozycji artystycznych, które można podzielić na cykle tematyczne: Kolekcja sukienek marzeń, Secesyjne Damy, Emocje i nastroje, Liściakowe haute couture (tj. ambitne krawiectwo), Postacie baśniowe, Ogrody, Tancerki, Ptaki, Inspiracje muzyczne, Inspiracje Japońskie, Siostry paryżanki, Romantyczne krajobrazy, Magiczne miejsca, Portrety oraz Portrety szlachetne, Madonny, Anioły oraz Baletnice.

Oryginalne obrazy przetwarzam na artystyczną grafikę cyfrową określaną mianem FLOROTYPII, od 2016 r. także wielkoformatową - drukowaną na płótnie. 
 

Zilustrowałam 4 tomiki poezji wydane przez Miniaturę w Krakowie.

Ponad dwadzieścia florotypii wykorzystano w wydawnictwach w charakterze ilustracji, m.in.: w niemieckim czasopiśmie HAPPINEZ wydawanym w 9 krajach Europy, w Południowo-Koreańskim czasopiśmie z Seulu SCIENCE DONGA oraz w międzynarodowym czasopiśmie esperanckim Juna Amiko z Rotterdamu.


Moje floral collage dwukrotnie zajęły I miejsce w kategorii rękodzieła artystycznego w ogólnopolskim konkursie „Aneks Twórczości Artystycznej”, natomiast 3 florotypie wielkoformatowe - otrzymały w 2016 r. III miejsce w kategorii grafika. Te właśnie 3 prace zostały zakwalifikowane w 2017 r. do II etapu międzynarodowego konkursu Arte Laguna Prize w Wenecji w kategorii grafiki cyfrowej - w grupie 17 twórców z różnych krajów, a były to : "Nova", "Pracownia z łasiczką" i "Pejzaż z myśliwym".


Oryginalny floral collage "Nordic walking" został zaprezentowany w kwietniu 2018 r. na Shanghai International Pressed Flower Art Exhibition (międzynarodowej wystawie obrazów z roślin) w Ogrodzie Botanicznym w Szanghaju, w Chinach oraz w maju w Shanghai Tangzhen Art Center Exhibition.

Dwie florotypie "Młodsza Strusia" oraz "Motyl" (stanowiący fragment florotypii "Secesyjna Dama z motylem") zostały w 2019 r. wykorzystane przez wydawnictwo Oxford University Press w Hong Kongu (Chiny) jako ilustracje w zintegrowanych materiałach dla uczniów przedszkolnych i ich nauczycieli.


W październiku 2018  r. miniatura pt. „Emilka Chopin” została przyjęta przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie w charakterze darowizny do kolekcji ikonografii chopinowskiej, jako element szeroko rozumianego dziedzictwa Fryderyka Chopina.


Trzy florotypie - "Nova", "Awanturka" i "Serduszkowa dama" - zajęły II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie na ilustracje do tekstów piosenek Jeremiego Przybory w 2018 r.

Dwa projekty filiżanek – z zastosowaniem florotypii z motywem baletowym zajęły w 2018 r. III miejsce w konkursie zorganizowanym przez Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A.


W styczniu 2019 r. floral collage pt. "Manuela de Lisboa" otrzymała nagrodę specjalną w International Pressed Flower Art Competition 2019 r w Korei Południowej. Praca ta następnie zaprezentowana została w Ogrodzie Botanicznym w Szanghaju na międzynarodowej wystawie obrazów z roślin „The 2nd International Pressed Flower Exhibition”, która była częścią wielkiej imprezy - The 2019 Shanghai International Flower Show.


W trakcie IV Międzykulturowej Majówki zorganizowanej przez Centrum Edukacji Międzykulturowej we Wrocławiu - 23 maja 2019 r. nastąpiło przekazanie floral collage pt. "Zosia" w darze dla Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu - na ręce przedstawicielki Zakładu im. Ossolińskich we Wrocławiu.

Home: Info

Pierwszym momentem rozpoczynającym nową kompozycję jest zawsze zachwyt nad niezwykłą urodą liścia, płatka, fantazyjnie splecionych pędów, ziarenek i innych frapujących części roślin.

Faktura, kształt i kolor tak mocno inspirujących elementów powodują skojarzenia, które są początkiem pomysłu, tematu i konwencji plastycznej obrazu. Następnie cierpliwie przeglądam zgromadzone zbiory liści i płatków,
i dobieram je zgodnie z powstałą koncepcją. Odrzucam to, co zbędne, aby efekt finalny był przejrzysty i nic nie wprowadzało dysonansu.

 

Częstym zabiegiem jest wprowadzenie  nieoczywistego, aby mój obraz - jak poezja, pozostał po części niedopowiedziany,
a uwolnioną w ten sposób przestrzeń dedykuję Odbiorcy jako pole do własnej interpretacji.

 

Mimo, że stosuję kontrasty w kolorze, fakturze
i kształcie, moim celem jest uzyskanie harmonii pomiędzy elementami uczestniczącymi w dziele. 

 

Wykreowane postacie - zarówno te bardziej realne, jak i fantastyczne - niosą w swoim ruchu, geście, stroju to, co żywe i interesujące w ludziach - emocje, przeżycia, poruszenie, wdzięk w tańcu, uniesienie, radość… Lubię też, gdy pomiędzy moimi bohaterami i istotami zachodzą tajemnicze relacje i interakcje oraz gdy zawierają dozę dowcipu.

Elżbieta Wodała 

Kontakt
Home: Kontakt

Prawa autorskie do wszystkich prac opublikowanych na tej stronie są zastrzeżone przez Elżbietę Wodała.
Opublikowane materiały nie mogą być kopiowane, powielane, publikowane, wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez mojej pisemnej zgody.
© Elżbieta Wodała 2021

bottom of page